Detail publikace
Sborník SM PŘÍRODNÍ VĚDY 38 (2020)

V roce 2020 vydalo Severočeské muzeum 38. číslo sborníku Přírodní Vědy. Nejrozsáhlejší prací je shrnutí průzkumů fytofágních čeledí brouků (mandelinky, nosatci) Labských pískovců, které zde v letech 2001–2008 prováděl nedávno zesnulý Dr. Jaromír Strejček se svojí manželkou Emilií. Práci sestavil Lukáš Blažej s pomocí kolegů Miloše Trýzny, Richarda Škody a Petra Bauera.
Martin Pudil shrnuje výsledky pozorování avifauny v pískovně Václavice u Hrádku nad Nisou v letech 2001–2020. Neživá příroda je tentokrát zastoupena v článku o urbanistické geologii města Jablonce nad Nisou, který zpracoval početnější autorský kolektiv; editory této práce jsou Josef Klomínský, Otmar Petyniak a Ivan Rous.
Stejně jako v předchozích letech podpořila vydání tohoto čísla Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

Nejrozsáhlejší prací je shrnutí průzkumů fytofágních čeledí brouků (mandelinky, nosatci) Labských pískovců, které zde v letech 2001–2008 prováděl nedávno zesnulý Dr. Jaromír Strejček se svojí manželkou Emilií. Práci sestavil Lukáš Blažej s pomocí kolegů Miloše Trýzny, Richarda Škody a Petra Bauera.Další faunistické entomologické články jsou z oblasti Liberecka – Libor Dvořák. Pavel Vonička a Pavel Marhoul uvádějí údaje o řadě druhů z řádů srpic a síťokřídlých na Liberecku, Pavel Vonička a Jindřich Roháček publikují údaje k prvním nálezům číhalky pospolité (Atherix ibis, řád dvoukřídlí) v Jizerských horách a Železnobrodské vrchovině a. Michal Tkoč, Jidnřich Roháček, Jiří Preisler a Pavel Vonička sepsali práci o biodiverzitě čeledi stlačenkovití (řád dvoukřídlí) v Jizerských horách, na Frýdlantsku a v okolí Liberce.Martin Waldhauser a Vojtěch Kolář uvádějí dvě nové lokality vzácného vodního brouka potápníka dvojčárého (Graphoderus bilineatus) na Českolipsku. Entomologickou část sborníku uzavírá příspěvek Zbyňka Haveldy o rozšíření modráska rozchodníkového (Scolitantides orion) v Ústeckém kraji.Martin Pudil shrnuje výsledky pozorování avifauny v pískovně Václavice u Hrádku nad Nisou v letech 2001–2020.

Sborník SM PŘÍRODNÍ VĚDY 38 (2020)

PARAMETRY
AutorPavel Vonička (ed.)