Hlavní obrázek
Home
Tečka
Tečka
Ještěd | 50
Ještěd | 50
30.06.2023 – 18.10.2023

V celonárodní anketě prohlášená stavba století si v minulosti vysloužila již jednu výstavu, ale 50. výročí otevření horského hotelu Ještěd architekta Karla Hubáčka je výzvou uchopit tuto významnou architekturu novým způsobem.

 

Realizaci dnes slavné stavby předcházela architektonická soutěž významných soudobých architektů. Ve finálním kole se jich sešlo deset a každý představil porotě svůj model nového hotelu a vysílače. Celou soutěž spolu s kritickými ohlasy veřejnosti i odborníků na vybraný Hubáčkův projekt právě tato výstava reflektuje. Ukáže tak dobovou diskuzi a pohled na architektonické zadání, nesamozřejmost výsledku, peripetie kolem stavby a dobová východiska k celému projektu. Jádrem výstavy bude deset nově realizovaných modelů z rukou zkušených modelářů, které návštěvníkům přiblíží pestrost tehdejších přístupů k architektuře. Modely doplní vzácné dobové fotografie, které veřejnost neměla možnost dosud spatřit.

Ohlasy

Ještěd desetkrát jinak. Jak mohl vypadat, kdyby v soutěži nezvítězila dnešní podoba? (Aktuálně.cz)

Severočeské muzeum ukazuje všechny návrhy Ještědu (RTM plus)

Půlstoletí Ještědu. Severočeské muzeum vystavuje neúspěšné návrhy hotelu, původní nábytek i unikátní nádobí (Český rozhlas Liberec)

Muzeum ukazuje, jak mohl Ještěd vypadat, kdyby nevyhrál Hubáčkův návrh (České noviny)

Ke stažení

Plakát

Pozvánka

 

 

 

 

KapičkaLuděk Lukuvka
Kurátor