Hlavní obrázek
Home
Tečka
Tečka
Svěží dům s věží | Severočeské muzeum očima studentů Sutnarky
Svěží dům s věží | Severočeské muzeum očima studentů Sutnarky
16.11.2023 – 28.01.2024

 

V tomto roce si muzeum připomíná několik výročí, z nichž nejdůležitější je 150 let od jeho založení. Neméně významné jubileum má muzejní budova, která se právě letos „dožívá“ 125 let. Jedním z počinů, kterými si významná data z historie připomínáme, je vydání ilustrované artové knihy, která je však určena pro širší publikum včetně starších dětí. Díky spolupráci studentů ateliéru didaktické ilustrace plzeňské Sutnarky pod vedením Renáty Fučíkové a Evy Brodské a jednotlivých zaměstnanců muzea vznikla ojedinělá knížka seznamující čtenáře nejen s významnými historickými milníky muzea a významnými osobnostmi, které ovlivnily směřování instituce, ale také obecnými principy fungování muzeí. Tento nakladatelský počin tak má šanci zařadit se mezi nejdůležitější knihy s tématem muzejnictví a muzeologie, které v současnosti vychází.
Na výstavě Svěží dům s věží / Severočeské muzeum očima studentů Sutnarky naleznete originály ilustrací z právě představené knihy. Studenti a absolventi ateliéru didaktické ilustrace pod vedením významné české ilustrátorky Renáty Fučíkové dosahují mnoha úspěchů a knihy s jejich ilustracemi nakladatelství často vydávají ještě v době jejich studií. Z posledních úspěchů můžeme jmenovat autorskou knihu Karolíny Bílkové Ludwig van Beethoven z roku 2020, která byla nominována v Národní ceně za studentský design. Výstava je tedy zároveň širší prezentací prací studentů tohoto ateliéru.

V tomto roce si muzeum připomíná několik výročí, z nichž nejdůležitější je 150 let od jeho založení. Neméně významné jubileum má muzejní budova, která se právě letos „dožívá“ 125 let. Jedním z počinů, kterými si významná data z historie připomínáme, je vydání ilustrované artové knihy, která je však určena pro širší publikum včetně starších dětí. Díky spolupráci studentů ateliéru didaktické ilustrace plzeňské Sutnarky pod vedením Renáty Fučíkové a Evy Bartošové a zaměstnanců muzea vznikla ojedinělá knížka seznamující čtenáře nejen s významnými historickými milníky muzea a významnými osobnostmi, které ovlivnily směřování instituce, ale také s obecnými principy fungování muzeí. Tento nakladatelský počin tak má šanci zařadit se mezi nejdůležitější knihy s tématem muzejnictví a muzeologie, které v současnosti vychází.

 

Na výstavě najdete originály ilustrací z právě představené knihy. Studenti a absolventi ateliéru didaktické ilustrace pod vedením významné české ilustrátorky Renáty Fučíkové dosahují mnoha úspěchů a knihy s jejich ilustracemi nakladatelství často vydávají ještě v době jejich studií. Z posledních úspěchů můžeme jmenovat autorskou knihu Veroniky Bílkové Ludwig van Beethoven z roku 2020, která byla nominována na Národní cenu za studentský design. Výstava je tedy zároveň širší prezentací prací studentů tohoto ateliéru.

KapičkaMarkéta Kroupová
Kurátor