Svoboda, romantika, kamarádství – 90 let trampingu v Jizerských horách
17.10.2024 – 02.02.2025

Svoboda, romantika, kamarádství
90 trampingu v Jizerských horách
Výstava bude zaměřena na fenomén tramping, tedy specificky českou (československou) formu pobytu v přírodě, vycházející ze skautingu, woodcraftu, Divokého západu, života kanadských traperů, lovců i severoamerických indiánů. Z této subkultury se snaží postihnout všechny základní atributy trampské „filozofie“, zásad, stylu, kultury, rituálů atd., a to v průběhu jejího devadesátiletého vývoje a rovněž v návaznosti na přírodu a krajinu Jizerských hor.
Výstavu fotografií a textů doplní dobové artefakty, jako trampské oblečení a pomůcky, kroniky, vlajky, totemy, kytary…
Na Liberecku se trampské hnutí začalo formovat od roku 1928, a to hlavně díky společnému zpěvu trampských písní a výletům a pobytům mladých lidí z Horního Růžodolu do okolní přírody. V roce 1932 vznikaly první trampské osady poblíž řeky Jizery (Sněhov, Splzov) a následně si v roce 1934 právě založená T. O. Severní Ryves postavila první trampskou chatu v Jizerských horách. O rok později se liberecké osady spojily do S.T.O. Rykatado, jejichž činnost přerušila druhá světová války.
Výstava tedy prezentuje trampské hnutí v Jizerských horách od průkopníků ve 30. letech přes válečné a poválečné období 40.–50. let, renesanci trampingu v 60. letech, období normalizace let 1970–1989 až po tramping již ve svobodných společenských podmínkách od roku 1990 do současnosti.
Jana Rous Stěhulková
Pavel Vinklát

Výstava bude zaměřena na fenomén trampingu, tedy specificky českou (československou) formu pobytu v přírodě, vycházející ze skautingu, woodcraftu, Divokého západu, života kanadských traperů, lovců i severoamerických indiánů. Z této subkultury se snaží postihnout všechny základní atributy trampské „filozofie“, zásad, stylu, kultury, rituálů atd., a to v průběhu jejího devadesátiletého vývoje a rovněž v návaznosti na přírodu a krajinu Jizerských hor.

Výstavu fotografií a textů doplní dobové artefakty jako trampské oblečení a pomůcky, kroniky, vlajky, totemy, kytary… Na Liberecku se trampské hnutí začalo formovat od roku 1928, a to hlavně díky společnému zpěvu trampských písní a výletům a pobytům mladých lidí z Horního Růžodolu do okolní přírody. V roce 1932 vznikaly první trampské osady poblíž řeky Jizery (Sněhov, Splzov) a následně si v roce 1934 právě založená T. O. Severní Ryves postavila první trampskou chatu v Jizerských horách. O rok později se liberecké osady spojily do S.T.O. Rykatado, jejichž činnost přerušila druhá světová válka.

KapičkaJana Rous Stěhulková
Kurátor