Za hranice animace | Voděná loutka v českém filmu
14.03.2024 – 02.06.2024

Výstava, kterou pro Severočeské muzeum připravil Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm, se zaměřuje na hraniční kinematografickou formu, pohybující se mezi filmem a divadlem. Filmy, v nichž klíčovou roli hrají voděné loutky, se u nás objevují od prvních snímků se Spejblem a Hurvínkem přes stěžejní díla Jana Švankmajera až do současnosti. Právě úspěchy filmů jako Kuky se vrací či Malý pán v posledních dekádách ukazují, že jde o stále živý fenomén. Výstava voděné loutky v českém filmu mapuje toto téma vůbec poprvé. K vidění budou nejrůznější postavy z celovečerních i krátkometrážních filmů, ale také dekorace, prostředí, ilustrace, skici a další umělecké předměty. Výstava je tematicky propojená s festivalem Anifilm (7.–12. května 2024, Liberec) a zároveň časově sladěná s premiérou očekávaného celovečerního filmu Velký pán (březen 2024).

Kurátor: Mgr. David Kubec

Kapička