Mapy Liberce v květnu 1945

Na podzim roku 2014 vznikl první mapový list projektu historické (rekonstrukční) mapy Liberce v měřítku 1 : 2 000 se záběrem na liberecké letiště a v roce 2017 byl dokončen list Centrum, který vyjde tiskem v roce 2018. Celou budoucí zájmovou oblast tvoří obdélník o poměru stran 3 : 4 a velikosti přibližně 9 metrů čtverečních. Tento základ je rozdělen na 12 samostatných listů. Zastavěné oblasti Liberce tak budou pokryty přibližně z 90 %. Dále budou doplněny listy okrajových oblastí tak, aby pokryly zajímavá či důležitá místa pro město. Mezi doplňkové listy budou patřit oblasti Horního Hanychova s Ještědem, Harcova, Vratislavic nad Nisou a Údolí Černé Nisy s Rudolfovem.

Listy budou vycházet v podobě klasické skládané mapy s doprovodným textem – jakýmsi průvodcem po mapě a době. Časová hranice je, stejně jako u Hrádku nad Nisou, květen 1945. I když se může zdát, že mapa je zaměřena jen na válečné události a výstavbu, základní vrstvou je opět pozemková mapa, která ukazuje velmi pěkně i stav laicky nazvaného „starého Liberce“. Naznačeny však budou i mnohem starší vrstvy, jako jsou vodní toky, cesty, historické budovy a vzhled náměstí. Dvě samostatné mapové značky pak ukazují současný stav, což je zajímavé především u hlavních silničních tahů a nákupních center.

Vrstva ke květnu 1945 ukáže Liberec jako hlavní město říšské župy Sudety, které se na počátku května chystalo na útok Rudé armády, která na Liberec postupovala přes Frýdlantsko a směrem od Krkonoš. Mezi podkladovými mapami je i raritní mapa celého Liberce s vyznačenými barikádami a protipancéřovými překážkami, s bunkry a kryty, které se měly v závěru války využít pro obranu města. Rozsah opevňovacích prací bude poprvé přehledně podaný právě zde a stejně tak budou vyznačeny úřadovny říšských organizací a zbrojních podniků Třetí říše.

Mapy Liberce v květnu 1945