Převážně Liberecký kraj, bývalý Severočeský kraj a přilehlé oblasti, oblast Sudet, jiná místa i ze zahraničí tehdy, pokud se týkají sledované oblasti (události celostátního charakteru, propojení osobou autora, původního majitele či zobrazovanou osobou).
Období
Soubor negativů zahrnuje skleněné desky, ploché i svitkové filmy v rozměrech od kinofilmu po negativy 18 x 24 cm. Podle velikosti jsou negativy rozděleny do číselných řad. Tematicky jsou výrazně zastoupeny památky a lidová architektura regionu, na čemž se vedle muzejních fotografů Jiřího Vlasáka, Jana Kabíčka, Ivy Borisjukové a Jany Ducháčkové výrazně podílel také etnograf a konzervátor památkové péče Josef V. Scheybal či archeolog Jaroslav Kaván, v 60. letech ředitel muzea. Pro badatele důležitou skupinu tvoří i negativy pořízené od 50. do 90. let při dokumentaci regionálního průmyslu, dnes již většinou zaniklého. Významnou část tvoří negativy pořízené pracovníky muzea, zejména historikem Milanem Mazánkem, při dramatických událostech let 1968 a 1969. Tyto negativy byly z části zabaveny v roce 1969 Státní bezpečností a do sbírek muzea se vrátily až po roce 1989. Mezi negativy získanými z tvorby dřívějších fotografů regionu je třeba vyzvednout soubory turnovského fotografického ateliéru Jana Šimona, libereckého fotografa a profesora reálného gymnázia dr. Rudolfa Ginzela či Franze Weiße, který dokumentoval lidovou architekturu severních Čech ve 40. letech. V posledních letech byly získány např. soubory negativů libereckého Šimona Pikouse, který zachytil povodně v roce 2003.
Předměty
Nejstarší negativy pochází z 90. let 19. století a postupně je soubor doplňován až do současnosti. Základ tvoří negativy vzniklé z činnosti pracovníků muzea. Tento soubor začal vznikat v závěru 40. let 20. století, kdy v muzeu vzniklo fotografické oddělení, jehož úkolem – kromě fotodokumentace sbírek bylo i průběžné zachycování událostí a objektů na Liberecku. V souvislosti se vznikem Krajského vlastivědného ústavu, do něhož bylo muzeum začleněno, se tato činnost rozšířila nejdříve na Liberecký kraj a později na celý tehdejší Severočeský kraj. V tomto rozsahu pokračovala fotografická činnost až do prvních let 21. století. Negativy byly vedeny v pomocné evidenci a na základě prověření a postupné inventarizace jsou od roku 2017 převáděny vybrané části do sbírkové evidence. Do sbírky budou rovněž zařazeny negativy nalezené během inventarizací v jiných podsbírkách. Formou darů a nákupů jsou pak doplňována zejména starší období či fotodokumentace nedávných významných událostí dosud ve sbírkách nedostatečně podchycených. Soubor doplňuje různé oborové expozice, je prezentován jako součást fotografických sbírek muzea i na samostatných monotématických výstavách.